M

Selektywna trabekuloplastyka laserowa (SLT)

 

to nowoczesny zabieg stosowany w leczeniu jaskry, w którym stosowana jest delikatna stymulacja laserem o niskiej energii, nie powoduje uszkodzeń (koagulacji) sąsiednich tkanek. Daje możliwość powtarzania zabiegu, jest leczeniem z wyboru, zwłaszcza w przypadkach jaskry niezaawansowanej lub w nadciśnieniu ocznym.

SLT. Delikatnie. Efektywnie. Bezpiecznie.

Selektywna trabekuloplastyka laserowa (SLT) jest efektywną procedurą leczniczą, z pomocą której można obniżać ciśnienie wewnątrzgałkowe w jaskrze z nadciśnieniem ocznym.

Polega na delikatnej stymulacji okolic beleczkowania, co powoduje namnażanie komórek śródbłonka („żernych”) i wzrost ich właściwości fagocytarnych, bez termicznych uszkodzeń sąsiednich tkanek.

Komórki żerne usuwają drobiny barwnika z przestrzeni kata przesączania, poszerzają tę przestrzeń – ułatwiając odpływ cieczy z gałki ocznej, a w konsekwencji obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Zabieg SLT nazywany jest często fotoregeneracją dróg odpływu cieczy wodnistej z oka.

Selektywna trabekuloplastyka laserowa może być powtarzana co pewien czas w tym samym oku.

 

Do oka podaje się krople znieczulające. Zakłada na gałkę oczną tzw. trójlustro (gonioskop, czyli soczewkę powiększającą elementy kata przesączania i w mikroskopie (lampie szczelinowej) dokonuje się delikatnych iluminacji laserem.

Po zabiegu, trwającym ok. 5 minut, lekarz okulista zleca przez 3 następne dni po zabiegu stosowanie kropli zapobiegającym podrażnieniu oka.

Najczęściej w jaskrze z szerokim kątem przesączania, przede wszystkim w jaskrze młodzieńczej, jaskrze barwnikowej, w jaskrze z tzw. pseudoexfoliacją (PEX) i innych typach jaskry z otwartym katem przesączania.

Zabieg stosuje się także, gdy występuje nietolerancja kropli obniżających ciśnienie w oku lub gdy pacjent niesystematycznie stosuje zalecane krople.

Często łączy się zabieg SLT z leczeniem farmakologicznym, szczególnie w jaskrze zaawansowanej, lub w sytuacji gdy z różnych powodów nie można chorego operować na jaskrę.

Zabieg można kilkakrotnie powtarzać ( decyzja zależy od lekarza prowadzącego). Można rozpocząć leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne, można łączyć te różne typy leczenia.

Wykonanie zabiegu SLT obniża zwykle ciśnienie w oku o ok. 25-27% u większości chorych (ok. 80% chorych).

W razie braku wyraźnego spadku ciśnienia w oku, okulista stosuje leczenie łączone.

W jaskrze młodzieńczej zawsze powinno się zacząć leczenie od wykonania selektywnej trabekuloplastyki laserowej (SLT).

WAŻNE

Ciecz wodnista produkowana przez tzw. ciało rzęskowe w oku powinna swobodnie przechodzić przez tzw. kąt przesączania, znajdujący się w przednim odcinku oka – pomiędzy soczewką, tęczówką i rogówką.

Jeżeli droga ta zostaje zablokowana z różnych przyczyn – ciśnienie w oku wzrasta i uszkadza włókna nerwowe siatkówki i nerwu wzrokowego, doprowadzając do ubytków w polu widzenia iw konsekwencji do ślepoty.