M

Perymetria statyczna i kinetyczna

Perymetria (zwana także badaniem pola widzenia) należy do podstawowych badań okulistycznych. Celem badania jest określenie występowania ewentualnych ubytków w polu widzenia pacjenta. Perymetrię stosuje się do diagnostyki chorych lub podejrzanych o jaskrę, w chorobach plamki żółtej, w neuropatiach wzrokowych i zaburzeniach neurologicznych.

Perymetria komputerowa pozwala dokładnie określić i przeanalizować tzw. próg czułości siatkówki oraz wyznaczyć mapę centralnego i obwodowego pola widzenia badanej osoby. Wynik badania perymetrycznego przedstawione są w formie graficznej mapy, na której uwidocznione są ew. ubytki w polu widzenia.

Należy pamiętać, że konwencjonalna perymetria, czyli badanie pola widzenia, wykrywa zmiany dopiero, gdy nastąpiły już wyraźne ubytki włókien nerwowych siatkówki.

 

Dlatego w Instytucie Oka stosujemy także specjalne, ultra precyzyjne perymetry, które wykrywają wszelkie zmiany dużo wcześniej niż czynią to konwencjonalne aparaty do komputerowego badania pola widzenia.