M

Pachymetria

Pachymetria to badanie centralnej grubości rogówki. Badanie to ma podstawowy wpływ na ocenę wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Dlaczego należy wykonywać pachometrię rogówki? Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego jest obarczony błędem wynikającym z grubości rogówki.Wynika to z faktu, że u osób o rogówce o większej grubości niż średnia populacyjna, wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego mogą być zawyżone, a u pacjentów o cienkiej rogówce, wartości ciśnienia są sztucznie zaniżone.

Dlatego też w celu dokładnego określenia wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego należy wykonać pachymetrię.

Pachymetria jest podstawowym badaniem u pacjenta z rozpoznaną jaskrą, jak i z tzw. podejrzeniem jaskry.  W obu przypadkach powinna być przeprowadzona obowiązkowo.  Pachymetria powinna być także wykonana przed laserową korekcją wad wzroku oraz zabiegami chirurgicznymi rogówki.

W Instytucie Oka znajdują się najnowocześniejsze multiplatformy diagnostyczne Tonoref III oraz jedyny w Polsce aparat OCT Casia2 , pozwalające na nieinwazyjną i dokładną ocenę grubości rogówki na całej jej przestrzeni, z równoczesną oceną całego przedniego odcinka oka (łącznie z szerokością kąta przesączania).

Badanie jest szybkie, całkowicie bezdotykowe  i nie wymaga podania znieczulenia.

Wskazania do wykonania pachymetrii:

 

  • ocena grubości rogówki u chorych na jaskrę i nadciśnienie oczne
  • diagnostyka przed zabiegami chirurgicznymi na rogówce
  • diagnostyka stożka rogówki i innych schorzeń rogówki
  • ocena prawidłowego przylegania do rogówki soczewek kontaktowych

W Instytucie Oka u każdego pacjenta wykonujemy badanie pachymetrii rogówki w ramach wizyty lekarskiej, bez ponoszenia dodatkowych opłat.