M

Instytut Oka – pierwszy w Polsce zespół specjalistów, posiadających certyfikat do kwalifikacji i wdrażania terapii 2RT (Retinal Rejuvenation Theraphy)

Laser 2RT - skuteczna terapia retinopatii cukrzycowej.

Jeżeli cukrzycowy obrzęk plamki (DME) nie jest leczony- pogorszenie widzenia postępuje i prowadzi do ślepoty.

Terapia 2RT - Retinal Rejuvenation Therapy (2RT)

odmłodzenie siatkówki oka
laser 2RT w Instytucie Oka w Warszwie

Co to jest zabieg 2RT ?


Zabieg 2RT ( Retinal Rejuvenation Therapy – terapia “odmładzająca siatkówkę”) jest nieinwazyjną procedurą, która polega na stymulacji naturalnego, biologicznego procesu regeneracji oka.

Cały zabieg stymulacji (immunomodulacji) komórek trwa nie dłużej niż 10 minut).

Na czym polega terapia 2RT?


Laser 2 RT aplikuje bardzo słabe nanosekundowe impulsy w okolice plamki (nie bezpośrednio w plamkę!), stymulując i pobudzając do odnowy te komórki siatkówki, które zostały uszkodzone przez proces chorobowy.

Proces ten redukuje obrzęk siatkówki, zatrzymuje albo spowalnia DME.

W odróżnieniu od konwencjonalnych zabiegów laserowych, podczas których używając milisekundowych aplikacji koagulowano zmiany, uszkadzając przy tym często wiele zdrowych komórek –  laser 2RT nie uszkadza sąsiednich struktur. Działa jedynie pobudzająco na poszczególne komórki.

Laser 2RT zużywa 500 razy mniejsza energię niż lasery konwencjonalne.

Na czym polega procedura zabiegu?


Zabieg 2RT wykonuje się ambulatoryjnie, bez konieczności pobytu pacjenta w szpitalu.

Przed zabiegiem podawane są krople do oczu. Na gałkę oczną nakłada się specjalna soczewkę kontaktową i sadza pacjenta przed mikroskopem (lampa szczelinową).

W czasie wykonywania procedury pacjent słyszy charakterystyczne “kliknięcie” towarzyszące pracy lasera oraz widzi pojawiający się błysk światła.

Zabieg 2RT jest  szybki i bezbolesny. Trwa ok. 10 minut.

Jak zachowywać się po zabiegu?


Nie ma żadnych dodatkowych zaleceń po laserowym zabiegu 2RT. Pacjent może wrócić do domu i prowadzić normalną aktywność – czytać, oglądać TV, pracować.

Lekarz wykonujący zabieg zadecyduje o ilości wizyt kontrolnych oraz wykonaniu  badania OCT, badania pola widzenia i widzenia barnwego.

Jakie mogą być efekty uboczne po zabiegu 2RT?


Badania kliniczne nie wykazały jak dotąd komplikacji po zabiegu. Wymagana jest jedynie kontrola uzyskanych wyników, w czasie ustalonym przez lekarza leczącego.

Kto powinien skorzystać z terapii laserem 2RT?


Wskazaniem do leczenia laserem 2RT jest klinicznie znamienny obrzęk plamki. U niektórych pacjentów laser 2RT może być efektywny także jako terapia uzupełniająca do leczenia preparatami anty-VEGF.

Jakie może być zaproponowane dodatkowe leczenie w retinopatii cukrzycowej?

Jeżeli obrzęk plamki mimo zastosowania lasera 2RT nie ustępuje, konsultujący okulista może zaproponować dodatkowe leczenie:

– konwencjonalną fotokoagulacje siatkówki

– wstrzyknięcia dogałkowe preparatów anty-VEGF

– witrektomię: zabieg chirurgiczny, wewnątrzgałkowy wskazany w ciężkich i tylko wybranych przypadkach.