Specyfika okulistyki dziecięcej sprawia, iż w tej grupie wiekowej postępowanie jest indywidualne i zależne od rozpoznania, ale nie zapominajmy, iż pierwsze lata życia to najintensywniejszy czas rozwoju widzenia.
Kontrolujmy wzrok dziecka co najmniej raz na rok, zwłaszcza przed rozpoczęciem nauki w szkole i w okresie wczesnoszkolnym, ponieważ niezdiagnozowane i nieskorygowane zaburzenia mogą być przyczyną pojawienia się dysleksji, dysgrafii i problemów w nauce.
Dzieci z wadą wzroku, szczególnie krótkowzroczne, wymagają, o czym już wspominałam i co należy podkreślić, kontroli nawet co 6 miesięcy. Jeśli chociaż jedno z rodziców ma wadę wzroku dziecko ma duże ryzyko wystąpienia tej samej wady, ale prawidłowy wzrok rodziców nie wyklucza jej rozwoju.
Widzenie dziecka rozwija się od urodzenia do około 8 roku życia, dlatego zadbajmy, żeby nieskorygowane wady wzroku, a szczególnie astygmatyzm czy różnowzroczność, nie zaburzały tego procesu. Niezależnie od wieku dziecka każda wada wzroku wymaga korekcji a badanie specjalistyczne powinno obejmować ocenę widzenia obuocznego.