M

angiografia fluoresceinowa oka (FA)

W Instytucie Oka dysponujemy najnowocześniejszym tomografem OCT . Urządzenie to nowoczesny system skanujący umożliwiający rejestrację wysokiej rozdzielczości obrazów angiograficznych flouresceinowych (FA)  z niespotykanie dużą rozdzielczością i szybkością. Na aparacie tym uzyskuje się obrazy o ultra wysokiej jakości. Symultaniczne, cyfrowe obrazy z angiografii fluoresceinowej pomagają diagnozować schorzenia siatkówki i naczyniówki m.in. w przypadkach retinopatii cukrzycowej i AMD.

angiografia oka instytut oka

Ponieważ choroby siatkówki oka wiążą się ze zmianami zachodzącymi w naczyniach siatkówki badanie zwane angiografią fluoresceinową pozwala zobrazować i ocenić stan unaczynienia dna oka. Dzięki podaniu pacjentowi dożylnie fluoryzującego kontrastu uzyskuje się silnie kontrastową czarno-białe fotografie, na których wyraźnie widać strukturę sieci naczyń krwionośnych.

Angiografia fluoresceinowa jest szalenie ważnym badaniem przy rozponawaniu i leczeniu AMD oraz w diagnostyce i leczeniu retinopatii cukrzycowej. Opiera się ona na zjawisku fluorescencji emisji światła o określonej długości światła pod wpływem światła pobudzającego. Badanie to jest przydatne w ocenie krążenia siatkówki i naczyniówki oraz w wykrywaniu chorób plamki.

Angiografia fluoresceinowa przygotowanie

Badanie wykonuje się po rozszerzeniu źrenic u pacjenta i podaniu dożylnie środka kontrastującego.

Badanie trwa od 1-1 ½ godziny.

Angiografia fluoresceinowa - wskazania do wykonania badania

 • Retinopatia cukrzycowa

  angiografię stosuje się w przypadku zaleceń laseroterapii schorzenia, dla oceny obszaru który ma być poddany zabiegowi laserowemu.

 • Obrzęk plamki

  dla oceny mechanizmu powstania obrzęku i wyboru terapii schorzenia

 • Degeneracja plamki żółtej związanej z wiekiem (AMD)

  badanie istotne szczególnie w przypadku postaci wysiękowej AMD, objawiającej się wzrostem nieprawidłowych naczyń. Instytut Oka dysponuje najnowocześniejszym aparatem do wykonywania angiografii fluoresceinowej dodatkowo w połączeniu z równoczesnym badaniem OCT oka, co pozwala diagnoście na precyzyjną ocenę stanu unaczynienia siatkówki i wdrożenie odpowiedniej terapii hamującej rozrost nieprawidłowych naczyń ( laseroterapia 2RT, iniekcje doszklistkowe anty-VEGF)

 • Nowotwory dna oka

  dla odróżnienia zmian nowotworowych, posiadających własne charakterystyczne nieprawidłowe unaczynienie od pozostałych zmian wewnątrzgałkowych, powstających np. w wyniku zwyrodnienia lub stanów zapalnych.